باید جلوی واردات و قاچاق دام زنده به کشور گرفته شود/اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز در ۲۰۰روستا

شاپ رام www.shoprom.ir

زین العابدین جویبان مسئول بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان،با اشاره به اینکه حمایت از کالاهای  داخلی خطاب به مسئولین و مردم است اظهار کرد: این شعار مسئولیت همه آحاد جامعه و مسئولان را سنگین می کند تا در جهت رفع موانع تولید و ترویج کالای ایرانی به موفقیت دست پیدا کنند.

 

وی افزود: از الزامات شعار سال این است که دولت به طور جدی جلوی واردات بی رویه و قاچاق را بگیرد و در واردات کالاهای مورد نیاز مدیریت داشته باشد.

 

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی بیان کرد: در بخش کشاورزی دارای ظرفیت های بالایی در تولید هستیم و اگر مشکلات تولیدکنندگان با تدابیر و سیاست های لازم حل شود، می توان به بهره وری لازم دست یافت.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از مباحث مهم در توسعه، دست یافتن به امنیت غذایی است و محصولات و تولیدات کشاورزی نقش مهم و راهبردی در امنیت غذایی دارند.

 

جویبان ادامه داد: شعار سال با توجه به رفع مشکلات تولید، زنجیره های تولیدی و عدم خام فروشی و فرآوری محصولات کشاورزی تحقق پیدا می‌کند.

 

وی با بیان اینکه هر چه در تولید داخلی موفقیت بیشتری بدست آید، مردم نیز در خرید تولیدات داخلی بیشتر ترغیب می شوند اظهارکرد: برای ایجاد اشتغال و تولید پایدار راهی جز ایجاد انگیزه برای تولیدکنندگان نداریم و از تولیدکنندگان انتظار می رود کیفیت محصولاتشان را افزایش دهند تا توان رقابت پذیری با تولیدات خارجی داشته باشد.

 

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی متذکر شد: با نامگذاری سال جاری به عنوان «حمایت از کالای ایرانی» از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، تکلیف مسئولین و مردم مشخص شد و امیدواریم دیگر مسئولین به تکلیف قانونی خود در حمایت از تولیدات ملی اقدام کنند و بهانه تراشی نکنند.

 

باید جلوی واردات و قاچاق دام زنده به کشور گرفته شود

 

وی با تأکید بر اینکه در بخش دام، باید جلوی واردات و قاچاق دام زنده به کشور گرفته شود گفت:قاچاق دام علاوه بر خسارت شدید و جبران ناپذیر، سلامت جامعه را به خطر می اندازد که در این خصوص، پلاک گذاری و شناسنامه دار کردن دام های موجود بویژه شتر می‌تواند عاملی در جلوگیری از قاچاق دام به داخل کشور باشد.

 

جویبان با بیان اینکه توجه به بخش کشاورزی از واردات محصولات جلوگیری می کند افزود: با توجه به وضعیت آبی استان و مشکل کم آبی، افزایش کیفیت و بهره وری در بخش کشاورزی امری مهم محسوب می شود.

 

وی برنامه های توسعه ای باتوجه به روند تغییر اقلیم را مستلزم بازنگری دانست و خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که دمای کره زمین بدلیل افزایش گازهای گلخانه ای یک درجه افزایش پیدا کرده و سبب پدیده هایی نظیر خشکسالی و بارش های سیل آسا می شود.

 

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی گفت: با توجه به سهم زیاد مصرف آب در بخش کشاورزی، با انتخاب و بکارگیری راهکارهایی در زمینه بهبود روش های آبیاری، بالا بردن راندمان مصرف آب و بهینه سازی مصرف آب در گیاهان می توان یک صرفه جویی در این بخش انجام داد.

 

هدف ما بهبود راندمان مصرف آب در گیاهان است

 

وی اظهارداشت: هرچه اقلیم خشک تر باشد نیاز اتمسفری بیشتر بوده و برای تولید یک واحد ماده خشک، گیاه نیازمند از دست دادن آب بیشتری است.

 

جویبان متذکر شد: نباید بدنبال حداکثر کردن عملکرد با سود خالص بود، بلکه نکته اساسی افزایش راندمان مصرف آب در گیاهان است.

 

 وی ادامه داد: بهبود راندمان مصرف آب پیچیده بوده و تنها شامل فعالیت کشاورز نمی شود، بلکه فعالیت های دیگری را در بر می گیرد. باید در بحث توسعه به توان اقلیمی توجه شود و علاوه بر سازگاری با اقلیم در برابر آن هوشیار باشیم تا متحمل آسیبی نشویم.

 

اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز در ۲۰۰روستا

 

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی گفت: طرح بسیج همگام با کشاورز در راستای علمی سازی کشاورزی و افزایش بهره وری به ویژه در محصولات غالب هر روستا، اجرایی شده است.

 

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ تعداد ٣٠٠نفر از دوره های آموزشی بهره مند شدند اضافه کرد: دوره های مختلف آموزشی با ارائه گواهینامه آموزشی نظیر کارگاه پرووش و تکثیر زالوی طبی، شناخت و فرآوری گیاهان دارویی، پرورش زنبور عسل، پرورش بلدرچین، کبک، مرغ محلی و نقشه برداری و مساحی اراضی کشاورزی برای متقاضیان برگزار می‌شود.

 

جویبان خاطرنشان کرد: در سال ١٣٩۶ در سطح استان شاهد افزایش عملکرد کمی و کیفی بیش از ٩٠مزرعه در محصولات زراعی و باغی بودیم.

 

وی اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز را در سال ١٣٩٧ در ٢٠٠ روستای خراسان جنوبی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۴۵٠نفر از مهندسین کشاورزی عضو ۵ کانون بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی در سطح شهرستان های خراسان جنوبی هستند.

 

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی افزود: ایجاد مزارع الگویی در سطح استان، بازدید از دستاوردهای مراکز نمونه کشاورزی کرمان، تشکیل هیئت های اندیشه ورز و برگزاری حلقه های صالحین بخشی از اقدامات سال گذشته بود که در سال جدید نیز اجرا می شود.

 

انتهای پیام/۱۲۷

 

شاپ رام www.shoprom.ir

خبرگزاری خراسان رضوی و جنوبی

منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “باید جلوی واردات و قاچاق دام زنده به کشور گرفته شود/اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز در ۲۰۰روستا”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

ما را دنبال کنید..

گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

آخرین دیدگاه‌ها

    بایگانی تاریخ خورشیدی

    موضوعات

    مشترک خبرنامه شوید

    برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید

    تازه ترین نظرات