تغییر به وقت نیمه شب |خیام نامه|خیام نامه

شاپ رام www.shoprom.ir

رضا میرابی

هنوز گرد تعطیلی بهار از راهروهای آموزش و پرورش نیشابور  پاک نشده بود که معارفه بی سرو صدا و آنی مدیر جدید این اداره، خبرساز شد.

تنها سه روز بعد از شروع به کار مجدد مدارس، حسین مهرآیادی در حالی به عنوان سکاندار جدید آموزش و پرورش نیشابور معرفی شد که تا ساعتی قبل هیج یک از کارکنان این اداره از این تغییر بی سروصدا که حتی بدون دعوت از خبرنگاران برگزار شد، با خبر نبودند.

این جلسه حساس که به طور اتفاقی به اطلاع خیام نامه رسید، ۱۰ صبح پنجشنبه، شانزدهم فروردین ماه، با حضور دو تن ازمعاونان مدیرکل، مدیران پیشین و کارکنان آموزش و پرورش و کارکنان و در محل نمازخانه این اداره برگزار شد.

سیاسی هستم اما سیاسی مدیریت نکردم

مدیر سابق آموزش و پرورش نیشابور در این جلسه گفت:  امروز ۱۵۲۴ روز است که من مسئولیت مدیریت آموزش و پرورش نیشابور را به عهده دارم و در این  ۴ سال و دوماه و دو روز آنچه که در توان داشتم برای نیشابور انجام دادم.

جواد قوامی نژاد ادامه داد: در این مدت هیچ کاری را تنها انجام ندادم. از بازنشستگان و نیروهای خدماتی تا مدیران مدارس و معاونان اداره همگی در نتیجه و ثمره اقدامات این مدت سهیم هستند.

وی با بیان این که «من در سال جاری  دوبار تقاضای بازنشستگی دادم که هر دو بار از سوی اداره کل با مخالفت رو به رو شد»، افزود: امروز صلاح دوستان بر این بوده که فرد دیگری این راه را طی کند و من هم در هر جا که شرایط مهیا بود به خدمتم ادامه دهم.

قوامی نژاد با تاکید بر دور نگه داشتن فضای آموزش و پرورش از جناح بندی های سیاسی، تصریح کرد: اکنون در هرجایی که صلاح مجموعه آموزش و پرورش خراسان و نیشابور باشد خدمت می کنم و این هیچ تعارضی با نگرش سیاسی من ندارد. من نگرش سیاسی دارم اما درکارم این فاکتور در هیچ شرایطی دخیل نشده است.۹۰ درصد کارکنان اداره آموزش و پرورش در مدت این ۴ سال تغییر کرده اند. هیچ کدام از این افراد نمی توانند بگویند که من در انتخاب آنها طرز تفکر سیاسی این افراد را  دخالت داده ام یا حتی در این خصوص تحقیق کرده ام. دخالت ندادن جناح بندی سیاسی در امور مرام کاری من بوده و نگاه من کارامدی و اثربخشی در شرایط موجود بوده است.

هر کس قبولم ندارد برود!

مدیر جدید آموزش و پرورش پرحاشیه نیشابور هم گفت: زمانی که به عنوان رئیس آموزش و پرورش میان جلگه منصوب شدم، دکتر حسینی ( مدیرکل وقت آموزش و پرورش) به من گفت که زمان خدمت من دو سال و حداکثر ۴ سال است. چند شب پیش که خدمت ایشان بودم، خطاب به من گفتند که تاریخ مصرف شما هم در میان جلگه تمام شده است!

حسین مهرآبادی افزود: همیشه گفته ام که مدیریت نیشابور مانند مدیریت یک استان است و برای حضور در سمت های مدیریتی آن باید فاکتورهای مشخصی دخیل شود. من همین جا اعلام می کنم که در آموزش و پرورش افرادی حضور دارند که اول، به آرمان های امام و شهدا معتقد باشد، دوم به قانون اساسی اعتقاد داشته باشد، سوم، عامل به رهنمود های مقام معظم رهبری باشد و در آخر کمک کار دولت باشد.

وی که پیش از این، رئیس اداره آموزش و پرورش بخش میان جلگه بود،  در بخش دیگری از سخنانش اذعان کرد: من به توصیه کسی را نه جابه جا می کنم و نه به مجموعه وارد می کنم.کسی که من را قبول ندارد از آموزش و پرورش (احتمالا منظور وی ستاد اداری بوده است) برود! خودش خیلی محترمانه و راحت برود! از امروز هم کسی حق ندارد حرفی غیر از خوبی از آقای قوامی نژاد بزند.

از بی محلی فرماندار تا اتحاد نمایندگان در برکناری قوامی!

زمزمه انتصاب مدیر جدید برای آموزش و پرورش نیشابور، به ویژه در ۲ سال گذشته، بارها به گوش رسیده است. رابطه نه چندان حسنه ی فرماندار با مجموعه آموزش پرورش، که از یک سال گذشته بیش از پیش حس می شد شاید نخستین دلیل برای قوت گرفتن شایعه ی تغییر در سکانداری آموزش و پرورش نیشابور بود.

این تنش اما به تنهایی در گسستن پیوند محکمی که قوامی در این مدت با اداره کل و حتی وزارت آموزش و پرورش برقرار کرده بود، کارساز نبود. حالا شاید بتوان توافق نمایندگان بر سر برکناری قوامی را عامل اصلی پوشاندن قبای جدید بر پیکر آموزش و پرورش نیشابور دانست.

تغییر سیاسی یا تغییر سیاست

«خیام نامه» برای روشن تر شدن ابعاد ماجرا با یکی از منابع آگاه به روند این تغییر قابل پیش بینی گفتگو کرده است.

یکی از کارکنان اداره آموزش و پرورش در اظهاراتی، که تایید آنها از سوی «خیام نامه» به طور مستقل امکان پذیر نیست، مدعی شد: روز چهارشنبه یک روز قبل از جلسه معارفه،  قوامی با دوتن از معاونان خود برای شرکت در جلسه کمیته برنامه ریزی به مشهد رفتند؛ اما این جلسه ی سه ساعته که بدون حضور معاونان قوامی (!) در اداره کل آموزش و پرورش برگزار می شود!

این منبع آگاه ادامه داد: خبری از اتفاقات داخل جلسه موجود نیست، اما گویا قوامی پس از این نشست از قول مدیرکل نقل کرده در مقوله جابه جایی وی، نظر نمایندگان نیشابور ملاک عمل است!

با این همه، به گفته این منبعِ «خیام نامه»، ساعت ۱۰ نیم شب به اطلاع قوامی رسیده است که صبح روز بعد برای تودیع او و معرفی رییس جدید، مقاماتی از اداره کل به اداره ی نیشابور   می آیند!

وی با تاکید بر سیاسی بودن این تغییر، افزود: بیش از یک سال است که فرماندار به عنوان رئیس شورای آموزش و پرورش در «جلسات شورای آموزش و پرورش» شرکت نمی کند!  نمایندگان نیشابور نیز بارها نشان داده اند که تمایلی به ادامه حضور قوامی در این سمت ندارند. از نظر من همین عوامل باعث تغییر در مدیریت آموزش و پرورش شده است.

با این حساب و با توجه به این که مشخصا، دلایل سیاسی در تغییر ناگهانی مدیر آموزش و پرورش نیشابور دخیل بوده، باید دید مدیر جدید این اداره که سابقه سیاسی مشخصی در کارنامه وی دیده نمی شود، می تواند ادامه راه پر سنگلاخی که قوامی از تکمیل آن ناتوان مانده بود را ، به پایان برساند؟

موضوع است تغییر، با توجه به گستردگی حوزه اثر آموزش و پرورش نیازمند واکاوی بیشتر پشت پرده ی تغییر در سیستم مدیریتی گسترده ترین نهاد شهر و چشم انداز پیش روی آموزش و پرورش نیشابور است.

 

دیگر مطالب سایت

به اشتراک بگذارید:

شاپ رام www.shoprom.ir
خبرگزاری خراسان رضوی و جنوبی
منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تغییر به وقت نیمه شب |خیام نامه|خیام نامه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هشت =

ما را دنبال کنید..

گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

آخرین دیدگاه‌ها

    بایگانی تاریخ خورشیدی

    موضوعات

    مشترک خبرنامه شوید

    برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید

    تازه ترین نظرات