چرا تهرانی ها بیشتر اختلال روان می گیرند – اخبار تسنیم

شاپ رام www.shoprom.ir

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، ایرج حریرچی در هفتادمین نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۲۳٫۴ درصد  از جمعیت بالغین کشور دچار یک اختلال روانپزشکی در طول یک سال بودند ( ۲۷٫۶% زنان و ۱۹٫۴% مردان) اظهار داشت:  یعنی از هر چهار نفر در گروه سنی بالای ۱۵ سال یک نفر از اختلال روانپزشکی ضعیف تا متوسط و در موارد کمتری شدید رنج می برد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد:  احتمال وجود یک اختلال روانپزشکی در طول عمر از ۱۸ تا ۳۶% متغیر است ( یک نفر از هر سه نفر تا ۶نفر)، همچنین شیوع اختلالات روانپزشکی در طول یک سال در استانهای مختلف کشوراز ۱۲٫۸% تا ۳۶٫۳% متغیر بوده است.

حریرچی تصریح کرد: همچنین در تهران این میزان ۳۰٫۲% بوده است ( تقریبا یک نفر از سه نفر). در تهران میزان این اختلالات در فواصل نزدیک تری اندازه گیری شده است و این مطالعات دلالت بر این دارد که تنش های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایجاد شده یا به وجود آمده در فواصل زمانی مشخص تاثیرات مستقیم بر سلامت روان مردم داشته است.

وی گفت: میزان بروز اختلالات روانی در زنان به طور واضحی بیشتر از مردان بوده است ( ۳۸٫۵% بیشتر). با افزایش سن مشکلات روانی افزایش می یابد. بیشترین میزان اختلالات روانی در افراد بالای ۶۵ سال است. با افزایش میزان سواد اختلالات روانی کاهش می یابد و بالاترین اختلال روانپزشکی در افراد بیسواد است. در شهرنشینان میزان اختلالات روانی بیشتر از روستانشینان بوده است. افراد همسر از دست داده ( چه با طلاق چه با فوت همسر) دچار اختلال بیشتر روانی هستند.

حریرچی بیان داشت: همچنین از منظر بار بیماریها در کشور یعنی از لحاظ سالهای از دست رفته عمر به دلیل مرگ ناشی از بیماری و سالهای زندگی توام با ناتوانی هم اکنون مجموع بیماریهای روانی و اعتیاد بعد از بیماریهای قلبی عروقی رتبه دوم را دارند و بسیار بیشتر از بیماریهای مثل سرطان و دیابت و حوادث ترافیکی تاثیر بر بار بیماریها در کشور، خصوصا و عمدتا از طریق سالهای زندگی توام با ناتوانی دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: تاثیر بیماریهای روانی و اعتیاد بر بار بیماریها در کشور در طی ۲۵ سال گذشته از رتبه هشتم به رتبه دوم رسیده است. افسردگی و اختلالات اضطرابی دو عامل اصلی از ۵ عامل اول سالهای از دست رفته عمر به دلیل ناتوانی در کشور هستند.

انتهای پیام/

شاپ رام www.shoprom.ir

خبرگزاری خراسان رضوی و جنوبی

منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چرا تهرانی ها بیشتر اختلال روان می گیرند – اخبار تسنیم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 14 =

ما را دنبال کنید..

گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

آخرین دیدگاه‌ها

    بایگانی تاریخ خورشیدی

    موضوعات

    مشترک خبرنامه شوید

    برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید

    تازه ترین نظرات