ماهی گیری سوسیال دموکرات‌های آلمان از آب گل آلود مذاکرات جامائیکا

شاپ رام www.shoprom.ir

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درگزخبر به نقل از گره بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه “دی سایت”، حزب سوسیال دموکرات آلمان که بعد از پیروزی اخیر در انتخابات ایالتی نیدرزاکسن و پیشی گرفتن از حزب دموکرات مسیحی در این انتخابات روحیه دوباره ای گرفته است طرح برگزاری انتخابات مجدد در صورت شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا( ائتلاف احزاب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) را ارائه داده است.

 حزب دموکرات مسیحی در انتخابات ایالتی نیدرزاکسن که چندی پیش برگزار شد از حزب سوسیال دموکرات عقب مانده و با کسب ۳۳٫۶ درصد آراء بدترین نتیجه خود در تقریبا ۶۰ سال گذشته را بدست آورد. سوسیال دموکرات ها در این انتخابات با کسب ۳۶٫۹ درصد آراء پیروز شدند.

این پیروزی در حالی برای حزب سوسیال دموکرات رقم خورد که در انتخابات پارلمانی اخیر در آلمان که در ۲۴ سپتامبر برگزار شد احزاب بزرگ متحد مسیحی شکست سختی خورده و با ریزش آراء بسیار بالایی نسبت به دور قبل مواجه شدند و حزب راست افراطی جایگزینی برای آلمان هم برای اولین بار با کسب بیش از ۱۲ درصد آراء به پارلمان راه یافت.

در این انتخابات حزب مرکل قدرتمندترین حزب شده و البته با کسب ۳۲٫۹ درصد آراء ضعیف ترین نتیجه خود از سال ۱۹۴۹ را به دست آورد. سوسیال دموکرات ها هم که شکست سختی را متحمل شده بودند اعلام کردند که دیگر در دولت ائتلافی مشارکت نکرده و می خواهند به اپوزیسیون بپیوندند.

بنابرین تشکیل ائتلاف موسوم به جامائیکا در آلمان تنها گزینه پیش روی مرکل است و مذاکرات درباره آن همچنان ادامه دارد و احتمالا تا اواخر سال جاری میلادی ادامه یافته و یا حتی به سال جدید میلادی هم کشانده شود.

با شروع مذاکرات درباره تشکیل ائتلاف موسوم به جامائیکا زمزمه تشدید اختلافات در بین احزاب در رسانه های آلمان شنیده می شود.

در چنین شرایطی حزب سوسیال دموکرات که خود را در شرایطی بهتری نسبت به دوران بعد از برگزاری نوزدهمین انتخابات پارلمانی می بیند طرح برگزاری انتخابات مجدد را ارائه داده است.

“مارتین شولتز”، رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان و رقیب مرکل در انتخابات پارلمانی آلمان در سخنانی اظهار داشته است که در صورت شکست ائتلاف موسوم به جامائیکا باید انتخابات مجدد برگزار شود.

شولتز بار دیگر تاکید کرد که ما دیگر در یک ائتلاف بزرگ همراه با احزاب متحد مسیحی وارد نمی شویم و اگر مذاکرات تشکیل ائتلاف موسوم به جامائیکا شکست بخورد باید انتخابات مجدد برگزار شود و مسئولیت این شکست را باید خانم مرکل، رئیس حزب سوسیال مسیحی، رئیس حزب لیبرال دموکرات و رئیس سبزها تقبل کنند.

رئیس حزب سوسیال دموکرات در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که ما تصمیم داریم با در نظر گرفتن همه عواقب مربوطه وارد اپوزیسیون شویم.

وی با اشاره به اختلافاتی که بین احزاب دولت ائتلافی آینده وجود دارد پیش بینی کرد که ائتلاف احزاب متحد مسیحی، لیبرال دموکرات ها و سبزها موسوم به جامائیکا برای جمهوری فدرال آلمان دردناک باشد.

مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا روز پنج شنبه به دلیل مواضع مختلف احزاب بخصوص در مسئله سیاست پناهندگان و آب و هوا گرفتار بن بست سختی شد و مذاکرات درباره این دو موضوع به بعد موکول شد. این مذاکرات باید هفته آینده در پیش گرفته شود.

مارتین شولتز در بخش دیگری از سخنان خود از اصلاحات گسترده در حزب خود خبر داده و گفت: این مسئله مطرح است که به بررسی بدترین نتیجه بدست آمده برای حزب خود در دوران بعد از جنگ بپردازیم.

بهر حال مذاکرات دولت ائتلافی در آلمان جریان دارد و حزب سوسیال دموکرات که زخم بدی از انتخابات پارلمانی خورده است از هر فرصتی استفاده می کند تا موفقیت حزب رقیب را ناچیز شمرده و شاید بتواند انتخاباتی مجدد را رقم زده و دوباره شانس حزب خود را در عرصه انتخاباتی دیگر به آزمایش بگذارد.

البته با توجه به توافق احزاب متحد مسیحی بر سر مسئله پناهندگان ماه ها بعد از مناقشاتی سخت که قبل از شروع مذاکرات رسمی انجام گرفت، به نظر می رسد مرکل تمام تلاش خود را خواهد کرد تا ائتلاف موسوم به جامائیکا با تمام فراز و نشیب هایش شکل گیرد.

مرکل نیز چندی پیش تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ در کشورش را در شرایط فعلی ممکن ندانسته و ابراز خوش بینی کرد که ائتلاف موسوم به جامائیکا هیچ جایگزینی نداشته و شکل می گیرد.

شاپ رام www.shoprom.ir
خبرگزاری خراسان رضوی و جنوبی
منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ماهی گیری سوسیال دموکرات‌های آلمان از آب گل آلود مذاکرات جامائیکا”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

ما را دنبال کنید..

گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

آخرین دیدگاه‌ها

    بایگانی تاریخ خورشیدی

    موضوعات

    مشترک خبرنامه شوید

    برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید

    تازه ترین نظرات