عدم آغاز پروژه گازرسانی به نهبندان پس از شش ماه وعده/ وزیر نفت از نماینده نهبندان اخطار گرفت

شاپ رام www.shoprom.ir

به گزارش خبرنگار خاورستان، گازرسانی به خراسان جنوبی از سال ۸۴ آغاز شد و و در سال ۸۶ بود که مردم بیرجند به عنوان اولین شهر استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند.

با توجه به اینکه خراسان جنوبی یکی از استان های محروم کشور است، گازرسانی به این استان یکی از مهم ترین اقدامات در جهت توسعه بود.

 

در گام بعدی باید گازرسانی به شهرستان ها و روستاهای استان انجام می شد، چرا که با توجه به محرومیت ها و عدم وجود امکانات در شهرستان ها و بخصوص شهرستان های مرزی و روستاها، و از بین رفتن اشتغال مردم، زمینه مهاجرت برای مردم فراهم است.

 

هم اکنون تقریبا همه شهرستان ها و رخی از روستاهای استان گازرسانی شده اما بسیاری از روستاها و همچنین شهرستان نهبندان، هنوز هم از نعمت گاز بی بهره اند.

 

این در حالی است که شهرستان نهبندان یکی از محروم ترین شهرستان های استان است که این محرومیت ها سبب شد تا مقام معظم رهبری در سال ۷۸ سفری به این شهرستان داشته باشند و هدف از سفر خود به این شهرستان را اینگونه بیان کردند: «به نهبندان آمدم تا نظر مسئولان را به این منطقه و مناطقی مانند آن جلب کنم.» اما متاسفانه علی رغم این تاکید مقام معظم رهبری مسئولان نسبت به توجه به این شهرستان و رفع محرومیت ها کوتاهی کرده اند.

 

اما این بی توجهی ها و کوتاهی کردن های مسئولان نتیجه ای جز دلسرد کردن مردم این شهرستان نخواهد داشت؛ همانطور که نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی ۲۲ تیرماه سال جاری و در شورای اداری خراسان جنوبی اعلام کرد که؛ طی ۵ سال اخیر، ۷ هزار نفر از مردم شهرستان مرزی نهبندان اقدام به مهاجرت کرده‌اند.

 

وی در این جلسه با اشاره به محرومیت‌های استان، بر لزوم توجه ویژه دولت به خراسان جنوبی تاکید کرد و گفت: از رئیس جمهور می خواهیم نجابت مردم خراسان جنوبی را ببیند و توجه ویژه ای به این استان به خصوص شهرستان‌های مرزی نهبندان و سربیشه داشته باشد.

 

اما قطعا زمینه ساز مهاجرت جمعیت ۷ هزاری از نهبندان، همین بی توجهی دولت نسبت به مردم است. در واقع در دوم فروردین ماه سال جاری و در جریان دومین سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی، پروژه خط انتقال گاز از سربیشه به نهبندان کلنگ زنی شد.

 

اما متاسفانه هم اکنون که سال ۹۶ به نیمه دوم خود رسیده است؛ هنوز مسئولان در جهت اجرای این پروژه هیچ اقدامی انجام نداده اند.

 

این بی تفاوتی دولت سبب شده بود تا نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی، ۲۱ تیرماه و در حاشیه حضور بیِژن زنگنه وزیر نفت در مجلس شوراى اسلامى، طی نامه‌ای؛ تسریع در شروع پروژه لوله‌گذارى گاز رسانى از سربیشه به نهبندان را درخواست کند.

 

 

اما متاسفانه گویا دولت نسبت به این درخواست نماینده نهبندان و سربیشه هم بی توجه بوده که این بی توجهی سبب شد تا افضلی دوباره  و در دوم مهرماه سال جاری؛ اینبار این موضوع را نه طی یک نامه؛ بلکه طی تذکر کتبی ای  به وزیر نفت، درخواست خود برای اجرای این پروژه را ارائه دهد.

 

 

نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی قبلا در این خصوص در گفتگو با خاورستان؛ گفته بود: مسیر اجرای این پروژه حدود ۱۲۰ کیلومتر است و وزیر نفت نیز در زمان افتتاح گفته بود اجرای آن حدود ۸۰ میلیارد تومان هزینه دارد.

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که هر چه پروژه دیرتر آغاز شود، فرصت‌ها از دست می‌رود و باز هم باید مردم زمستان را در سرما یخ بزنند اظهار کرد: نهبندان محروم‌ترین شهرستان خراسان جنوبی است اما اگر امکانات و زیرساخت‌ها برای این شهرستان محروم تامین نشود، مردم اقدام به مهاجرت خواهند کرد.

 

افضلی با بیان اینکه هم اکنون گازرسانی داخل شهر در حال انجام است تاکید کرد: گازرسانی برای مناطق مرزی لازم است و مردم این شهرستان منتظر آغاز عملیات خط انتقال گاز بین شهری از سربیشه هستند.

 

متاسفانه در حالی که هوا رو به سردی می رود و باز هم مردم نهبندان باید در نبود امکانات؛ محرومیت ها را تحمل کنند و در سرمای زمستان به دنبال تامین نفت و گاز و … باشند و از سرما یخ بزنند، اما گویا مسئولان دولتی از جمله فرماندار نهبندان؛ روی صندلی های مدیریتی خود و در زیر گرمای اسپیلت های چندمیلیونی، کک شان هم نمی گزد و فقط به دنبال برنامه های سیاسی و سفت کردن پایه های صندلی مدیریت بی تدبیرشان هستند.

 

قطعا درخواست، نامه دادن و تذکرات نماینده مجلس شهرستان به دولت برای آغاز و اجرای این پروژه کافی نخواهد بود و تا زمانی که مسئولان دولت هم در این خصوص به خودشان زحمتی ندهند؛ اجرای این پروژه همچنان بر زمین مانده و تنها نتیجه آن ادامه محرومیت ها در این شهرستان و عواقب بعدی آن از جمله مهاجرت خواهد بود.

 

همچنین گفته می شود استاندار جدید خراسان جنوبی مدیری باتدبیر و اهل تعامل است که بر همین اساس انتظار می رود وی در خصوص اجرای این پروژه مصمم وارد شود تا شاید بتواند پس از تاخیری چند ماهه، حق مردم نهبندان را از دولت بگیرد و گامی در جهت رفع محرومیت ها و همچنین توسعه این شهرستان بردارد، چرا که گازرسانی به این شهرستان نه تنها گامی در جهت رفاه و آسایش مردم است بلکه در صنعت و استفاده از ظرفیت های معدنی این شهرستان هم تحولی ایجاد خواهد کرد.

 

انتهای پیام/۷

شاپ رام www.shoprom.ir

خبرگزاری خراسان رضوی و جنوبی

منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “عدم آغاز پروژه گازرسانی به نهبندان پس از شش ماه وعده/ وزیر نفت از نماینده نهبندان اخطار گرفت”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

ما را دنبال کنید..

گاه‌شمار تاریخ خورشیدی

آخرین دیدگاه‌ها

    بایگانی تاریخ خورشیدی

    موضوعات

    مشترک خبرنامه شوید

    برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید

    تازه ترین نظرات